Aries Electronics, Inc. 132-PGM14015-10H
132-PGM14015-10H picture photo
Mfg. Part Number
132-PGM14015-10H
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN SOCKET PGA GOLD
Datasheet Download
132-PGM14015-10H.pdf
Availability of 132-PGM14015-10H
QUANTITY
132-PGM14015-10H Order Process
Ship out your order
Specifications of 132-PGM14015-10H
Internal Part NumberEIS-132-PGM14015-10H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
SeriesPGM
PackagingBulk
TypePGA
Number of Positions or Pins (Grid)-
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating10µin (0.25µm)
Contact Material - MatingBeryllium Copper
Mounting TypeThrough Hole
Features-
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostTin
Contact Finish Thickness - Post200µin (5.08µm)
Contact Material - PostBrass
Housing MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Termination Post Length0.165" (4.19mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating3A
Contact Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)132-PGM14015-10H
Related Links132-PGM1, 132-PGM14015-10H Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
132-PGM14015-10H Details Description
Related parts for 132-PGM14015-10H
OPTOISOLATOR 4.17KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
CBL RIBN 20COND 0.100 GRAY 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W 3.3VIN +/-09VOUT datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 20POS 5.08MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 12-36VIN 15VOUT datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.125" NYLON 2MM datasheet.pdf
RES 6.34K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SAW FILTER 868.95MHZ SM3838-8 datasheet.pdf
RES 249 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 5% 10V AXIAL datasheet.pdf