API Delevan 1325-394J
1325-394J picture photo
Mfg. Part Number
1325-394J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 390UH 52MA 21 OHM TH
Datasheet Download
1325-394J.pdf
Availability of 1325-394J
QUANTITY
1325-394J Order Process
Ship out your order
Specifications of 1325-394J
Internal Part NumberEIS-1325-394J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series1325
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMolded
Material - CoreFerrite
Inductance390µH
Tolerance±5%
Current Rating52mA
Current - Saturation35mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)21 Ohm Max
Q @ Freq40 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant7MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test790kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.133" Dia x 0.250" L (3.38mm x 6.10mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1325-394J
Related Links1325, 1325-394J Datasheet, API Delevan Distributor
1325-394J Details Description
Related parts for 1325-394J
IC 4-BIT DAC/VOLT MONITOR 16-DIP datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SPI 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf