API Delevan 1325-564J
1325-564J picture photo
Mfg. Part Number
1325-564J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 560UH 45MA 28 OHM TH
Datasheet Download
1325-564J.pdf
Availability of 1325-564J
QUANTITY
1325-564J Order Process
Ship out your order
Specifications of 1325-564J
Internal Part NumberEIS-1325-564J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series1325
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMolded
Material - CoreFerrite
Inductance560µH
Tolerance±5%
Current Rating45mA
Current - Saturation24mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)28 Ohm Max
Q @ Freq38 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant5.3MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test790kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.133" Dia x 0.250" L (3.38mm x 6.10mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1325-564J
Related Links1325, 1325-564J Datasheet, API Delevan Distributor
1325-564J Details Description
Related parts for 1325-564J
IC FPGA 804 I/O 1156FBGA datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 3.1A 59 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 0.43 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
IC Z8 1K OTP 12MHZ RC OSC 20SSOP datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 200V X7R 1825 datasheet.pdf
IC POWER MONITR/SEQUENCER 28TQFN datasheet.pdf
IC ADC 16-BIT 200MSPS 64VQFN datasheet.pdf
CA 2.0MM OFNR 50/125,LC SEC GRN datasheet.pdf
LIMIT AND ENCLOSED REPLACEMENT datasheet.pdf
RES 100K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
Connector Header 18 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES CHAS MNT 6.8 OHM 5% 100W datasheet.pdf