Switchcraft Inc. 13280-18PG-326
13280-18PG-326 picture photo
Mfg. Part Number
13280-18PG-326
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 18POS INLINE PIN
Datasheet Download
13280-18PG-326.pdf
Availability of 13280-18PG-326
QUANTITY
13280-18PG-326 Order Process
Ship out your order
Specifications of 13280-18PG-326
Internal Part NumberEIS-13280-18PG-326
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMaxi-Con-X®
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions18
Shell Size - Insert-
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationKeyed
Ingress ProtectionWeathertight
Shell Material, FinishNylon
Contact FinishGold
FeaturesBackshell, Cable Clamp
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated600V
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)13280-18PG-326
Related Links13280-1, 13280-18PG-326 Datasheet, Switchcraft Inc. Distributor
13280-18PG-326 Details Description
Related parts for 13280-18PG-326
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 20A 24V datasheet.pdf
IC MULTIPLXR 2:1 3.3V ECL 8SOIC datasheet.pdf
CONN TERMINATOR PLUG BNC 50OHM datasheet.pdf
SWITCH DIP RAISED SLIDE 2POS TH datasheet.pdf
RES 19.1K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 21 Position Through Hole, Right Angle Wire Leads datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPST-NC 6A datasheet.pdf
STAR DELTA W/INSTANTANEOUS CNTCT datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 20% 310VAC RAD datasheet.pdf