Switchcraft Inc. 13280-20SG-326
13280-20SG-326 picture photo
Mfg. Part Number
13280-20SG-326
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 20POS INLINE SKT
Datasheet Download
13280-20SG-326.pdf
Availability of 13280-20SG-326
QUANTITY
13280-20SG-326 Order Process
Ship out your order
Specifications of 13280-20SG-326
Internal Part NumberEIS-13280-20SG-326
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMaxi-Con-X®
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions20
Shell Size - Insert-
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationKeyed
Ingress ProtectionWeathertight
Shell Material, FinishNylon
Contact FinishGold
FeaturesBackshell, Cable Clamp
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated600V
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)13280-20SG-326
Related Links13280-2, 13280-20SG-326 Datasheet, Switchcraft Inc. Distributor
13280-20SG-326 Details Description
Related parts for 13280-20SG-326
RES NTWRK 24 RES MULT OHM 14SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125 EXTEND datasheet.pdf
SENSOR 100PSI 1/8-27NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK 05CKT datasheet.pdf
CONN HDR 2POS 7.50MM PCB SLDR datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN PRESSURE BLOOK FOR PLUG datasheet.pdf
CAP TRIM 0.6-6PF 250V SURF MOUNT datasheet.pdf