Switchcraft Inc. 13282-18SG-326
13282-18SG-326 picture photo
Mfg. Part Number
13282-18SG-326
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 18POS INLINE SKT
Datasheet Download
13282-18SG-326.pdf
Availability of 13282-18SG-326
QUANTITY
13282-18SG-326 Order Process
Ship out your order
Specifications of 13282-18SG-326
Internal Part NumberEIS-13282-18SG-326
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMaxi-Con-X®
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions18
Shell Size - Insert-
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationKeyed
Ingress ProtectionWeathertight
Shell Material, FinishNylon
Contact FinishGold
FeaturesBackshell, Cable Clamp
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated600V
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)13282-18SG-326
Related Links13282-1, 13282-18SG-326 Datasheet, Switchcraft Inc. Distributor
13282-18SG-326 Details Description
Related parts for 13282-18SG-326
RES SMD 309 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC XDCP QUAD 4X10K EE 20-TSSOP datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 20V 5% 2312 datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-36VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
C/A,2.0MM,RIS,XG,50/125,SC DUP datasheet.pdf
RES 261K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG WHITE 4000' datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 15A DO5 datasheet.pdf
OPTICAL ENCODER datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 50V 10% 2917 datasheet.pdf