Switchcraft Inc. 13282-20SG-326
13282-20SG-326 picture photo
Mfg. Part Number
13282-20SG-326
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 20POS INLINE SKT
Datasheet Download
13282-20SG-326.pdf
Availability of 13282-20SG-326
QUANTITY
13282-20SG-326 Order Process
Ship out your order
Specifications of 13282-20SG-326
Internal Part NumberEIS-13282-20SG-326
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMaxi-Con-X®
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions20
Shell Size - Insert-
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationKeyed
Ingress ProtectionWeathertight
Shell Material, FinishNylon
Contact FinishGold
FeaturesBackshell, Cable Clamp
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated600V
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)13282-20SG-326
Related Links13282-2, 13282-20SG-326 Datasheet, Switchcraft Inc. Distributor
13282-20SG-326 Details Description
Related parts for 13282-20SG-326
DIP CABLE - CDR40G/AE40M/X datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL R/A 20POS datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 39K OHM 8SIP datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 970MA 350 MOHM datasheet.pdf
Crystal 12.2960MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -40°C - 85°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
TVS DIODE 60VWM 96.8VC DO214AB datasheet.pdf
TRANS PNP 45V 20A SOT-93 datasheet.pdf