Vishay Spectrol 132B00502
132B00502 picture photo
Mfg. Part Number
132B00502
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 5K OHM 2.75W WIREWOUND LIN
Datasheet Download
132B00502.pdf
Availability of 132B00502
QUANTITY
132B00502 Order Process
Ship out your order
Specifications of 132B00502
Internal Part NumberEIS-132B00502
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Part NumberSF-140-2014-Rev-0 17/Apr/2014
Standard Package10
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series132
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)5k
Tolerance±3%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)2.75W
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Number of Turns1
RotationContinuous
Adjustment Type-
Resistive MaterialWirewound
Termination StyleSolder Turret
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.875" (22.23mm)
Actuator Diameter0.2497" (6.34mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)132B00502
Related Links132B, 132B00502 Datasheet, Vishay Spectrol Distributor
132B00502 Details Description
Related parts for 132B00502
DIODE GEN PURP 100V 8A TO220A datasheet.pdf
IC GATE NOR 2CH 5-INP 14-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V NP0 2220 datasheet.pdf
HEADER 64POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
CONN HEADER 6 PWR 16SGL 2.36MM datasheet.pdf
RES SMD 97.6 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
COMPTEC 600MM SLIDE RAIL datasheet.pdf