Switchcraft Inc. 13382-10PG-326
13382-10PG-326 picture photo
Mfg. Part Number
13382-10PG-326
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 10POS INLINE PIN
Datasheet Download
13382-10PG-326.pdf
Availability of 13382-10PG-326
QUANTITY
13382-10PG-326 Order Process
Ship out your order
Specifications of 13382-10PG-326
Internal Part NumberEIS-13382-10PG-326
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMaxi-Con-X®
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions10
Shell Size - Insert-
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationKeyed
Ingress ProtectionWeathertight
Shell Material, FinishNylon
Contact FinishGold
FeaturesBackshell, Cable Clamp
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated600V
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)13382-10PG-326
Related Links13382-1, 13382-10PG-326 Datasheet, Switchcraft Inc. Distributor
13382-10PG-326 Details Description
Related parts for 13382-10PG-326
CONN INSUL MALE 16-14 AWG datasheet.pdf
RES SMD 69.8K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
VARISTOR 610V 40KA SQUARE 34MM datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 15D OLIVE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
IC FPGA 528 I/O 1517FBGA datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf