Integrated Device Technology (IDT) 1339C-31SRI8
1339C-31SRI8 picture photo
Mfg. Part Number
1339C-31SRI8
Manufacturer
Product Category
Clock/Timing - Real Time Clocks
Brief Description
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 16-SOIC
Datasheet Download
1339C-31SRI8.pdf
Availability of 1339C-31SRI8
QUANTITY
1339C-31SRI8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1339C-31SRI8
Internal Part NumberEIS-1339C-31SRI8
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Assembly/OriginWafer Fab Transfer 08/Apr/2014
Wafer Fab Transfer Revision 02/Jul/2014
Standard Package1,000
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyClock/Timing - Real Time Clocks
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeClock/Calendar
FeaturesAlarm, Leap Year, Square Wave Output, Trickle-Charger
Memory Size-
Time FormatHH:MM:SS (12/24 hr)
Date FormatYY-MM-DD-dd
InterfaceI²C, 2-Wire Serial
Voltage - Supply3.3 V ~ 5.5 V
Voltage - Supply, Battery1.3 V ~ 3.7 V
Current - Timekeeping (Max)200µA @ 3.63V ~ 5.5V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case16-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Supplier Device Package16-SOIC
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1339C-31SRI8
Related Links1339C-, 1339C-31SRI8 Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
1339C-31SRI8 Details Description
Related parts for 1339C-31SRI8
RES 825K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 1.33A 130 MOHM datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.8A SOT223 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 1.5 OHM 5% AXL datasheet.pdf
IC DRIVER SPI RELAY CTRL DSO20 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 29POS SKT datasheet.pdf
RES SMD 5 OHM 1% 25W PFC10 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.7V 500MW SOD80 datasheet.pdf