| Internal Part Number | EIS-135111-03-M0.50 | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Cable Assemblies | |
| Family | Coaxial Cables (RF) | |
| Series | SMA | |
| Gender | Female to Male | |
| Style | SMA to SMA | |
| 1st Connector | SMA Female Jack | |
| 2nd Connector | SMA Male Plug, Right Angle | |
| Length | 19.7" (500.0mm) | |
| Cable Type | RG-316 DS | |
| Impedance | 50 Ohm | |
| Frequency - Max | 3GHz | |