Ohmite 13FPR075E
13FPR075E picture photo
Mfg. Part Number
13FPR075E
Brief Description
RES 0.075 OHM 3W 1% AXIAL
Datasheet Download
13FPR075E.pdf
Availability of 13FPR075E
QUANTITY
13FPR075E Order Process
Ship out your order
Specifications of 13FPR075E
Internal Part NumberEIS-13FPR075E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCurrent Sensing Resistors
RoHS Information10 Series Material Declaration
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.075
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 200°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.200" Dia x 0.626" L (5.08mm x 15.90mm)
Height-
Number of Terminations4
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)13FPR075E
Related Links13FP, 13FPR075E Datasheet, Ohmite Distributor
13FPR075E Details Description
Related parts for 13FPR075E
IC MONITOR H/W 24-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 1.47K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONN SOCKET 60POS .050" STR datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
KEYPAD PIEZO AL 16KEY BLOCK datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 825K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 301K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
XCEDE HD RIGHT 3W 6PVH 6COL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 24POS INLINE PINS datasheet.pdf