Aries Electronics, Inc. 14-012-114X
14-012-114X picture photo
Mfg. Part Number
14-012-114X
Manufacturer
Product Category
Rectangular Cable Assemblies
Brief Description
DECI-CENTER JUMPERS 14POS
Datasheet Download
14-012-114X.pdf
Availability of 14-012-114X
QUANTITY
14-012-114X Order Process
Ship out your order
Specifications of 14-012-114X
Internal Part NumberEIS-14-012-114X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Cable Assemblies
FamilyRectangular Cable Assemblies
Series114
Connector TypeDIP to Pitch Bar
Number of Positions14
Number of Rows2
Pitch - Connector0.100" (2.54mm)
Pitch - Cable0.050" (1.27mm)
Length1.00' (304.80mm, 12.00")
Features-
ColorMultiple, Ribbon
ShieldingUnshielded
Usage-
Cable TerminationSolder
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness10µin (0.25µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)14-012-114X
Related Links14-01, 14-012-114X Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
14-012-114X Details Description
Related parts for 14-012-114X
KNOB CLR MATTE.685"DIA 6MM SHAFT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EYELET datasheet.pdf
TRANS NPN 160V 0.6A TO-92 datasheet.pdf
IGBT 600V 75A 400W TO247 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 760VAC Y5U RADIAL datasheet.pdf
RECTIFIER BRIDGE 10A 50V KBPC datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 150MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 3W datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT datasheet.pdf
IC SRAM 18MB 250MHZ 165BGA datasheet.pdf