Aries Electronics, Inc. 14-6823-90T
14-6823-90T picture photo
Mfg. Part Number
14-6823-90T
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN IC DIP SOCKET 14POS TIN
Datasheet Download
14-6823-90T.pdf
Availability of 14-6823-90T
QUANTITY
14-6823-90T Order Process
Ship out your order
Specifications of 14-6823-90T
Internal Part NumberEIS-14-6823-90T
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
SeriesVertisockets™ 800
PackagingBulk
TypeDIP, 0.6" (15.24mm) Row Spacing
Number of Positions or Pins (Grid)14 (2 x 7)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingTin
Contact Finish Thickness - Mating200µin (5.08µm)
Contact Material - MatingPhosphor Bronze
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle, Horizontal
FeaturesClosed Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostTin
Contact Finish Thickness - Post200µin (5.08µm)
Contact Material - PostPhosphor Bronze
Housing MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6
Operating Temperature-
Termination Post Length0.145" (3.68mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1.5A
Contact Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)14-6823-90T
Related Links14-68, 14-6823-90T Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
14-6823-90T Details Description
Related parts for 14-6823-90T
AC/DC CONVERTER 12V 55W datasheet.pdf
JUMPER-H1504TR/A3048Y/X 3" datasheet.pdf
RES SMD 162 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC RESET CMOS 3.7V 5SSOP datasheet.pdf
IC CONV D/A 16BIT PAR 28-DIP datasheet.pdf
RES SMD 16.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 220V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 43K OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
RES 402 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf