Aries Electronics, Inc. 14-822-90E
14-822-90E picture photo
Mfg. Part Number
14-822-90E
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN IC DIP SOCKET 14POS TIN
Datasheet Download
14-822-90E.pdf
Availability of 14-822-90E
QUANTITY
14-822-90E Order Process
Ship out your order
Specifications of 14-822-90E
Internal Part NumberEIS-14-822-90E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
SeriesVertisockets™ 800
PackagingBulk
TypeDIP, 0.3" (7.62mm) Row Spacing
Number of Positions or Pins (Grid)14 (2 x 7)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingTin
Contact Finish Thickness - Mating50µin (1.27µm)
Contact Material - MatingPhosphor Bronze
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle, Horizontal
FeaturesClosed Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostTin
Contact Finish Thickness - Post50µin (1.27µm)
Contact Material - PostPhosphor Bronze
Housing MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6
Operating Temperature-
Termination Post Length0.150" (3.81mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1.5A
Contact Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)14-822-90E
Related Links14-82, 14-822-90E Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
14-822-90E Details Description
Related parts for 14-822-90E
CONN HEADER 2.0MM 9POS TIN datasheet.pdf
CONN SOCKET BRD/BRD .5MM 10POS datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RES 130K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP FILM 0.56UF 10% 305VAC RAD datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
FUSE 160MA 250V AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 20% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
IC PROM PROG C-TEMP 5V 8-DIP datasheet.pdf