Honeywell Sensing and Productivity Solutions 140-102FAG-RB1
140-102FAG-RB1 picture photo
Mfg. Part Number
140-102FAG-RB1
Manufacturer
Product Category
Thermistors - NTC
Brief Description
THERMISTOR NTC 1KOHM 10% RAD
Datasheet Download
140-102FAG-RB1.pdf
Availability of 140-102FAG-RB1
QUANTITY
140-102FAG-RB1 Order Process
Ship out your order
Specifications of 140-102FAG-RB1
Internal Part NumberEIS-140-102FAG-RB1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Sensors, Transducers
FamilyThermistors - NTC
Series140
PackagingBulk
Resistance in Ohms @ 25°C1k
Resistance Tolerance±10%
B Value Tolerance±2.3%
B0/503420K
B25/50-
B25/75-
Operating Temperature-60°C ~ 125°C
Power - Max-
Length - Lead Wire1.50" (38.00mm)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseDisc, 2.54mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)140-102FAG-RB1
140-102FAG-RB1 Details Description
Related parts for 140-102FAG-RB1
Crystal 24.0000MHz 30ppm Series 25 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
INPUT MODULE AC/DC 6MA 5VDC datasheet.pdf
IC WATCHDOG PIN-SELECT SOT23-8 datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 300MW SOD523 datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 90V 5A TO277A datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 44 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
VARISTOR 135V 1.2KA DISC 7MM datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 77.76MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 25POS SKT datasheet.pdf