Vishay Spectrol 140B00102
140B00102 picture photo
Mfg. Part Number
140B00102
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 1K OHM 2W WIREWOUND LINEAR
Datasheet Download
140B00102.pdf
Availability of 140B00102
QUANTITY
140B00102 Order Process
Ship out your order
Specifications of 140B00102
Internal Part NumberEIS-140B00102
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Part NumberSF-140-2014-Rev-0 17/Apr/2014
Standard Package10
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series140
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)1k
Tolerance±5%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)2W
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Number of Turns1
Rotation330°
Adjustment Type-
Resistive MaterialWirewound
Termination StyleSolder Turret
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.700" (17.78mm)
Actuator Diameter0.1248" (3.17mm)
Bushing Thread1/4-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)140B00102
Related Links140B, 140B00102 Datasheet, Vishay Spectrol Distributor
140B00102 Details Description
Related parts for 140B00102
EVAL BOARD AMP FOR 14-SOIC datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X25.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 22POS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5MM datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SSOP datasheet.pdf
IC QUAD 2-IN MUX W/STOR 16-SOIC datasheet.pdf
FUSE BLOCK CART 480V 30A CHASSIS datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 26POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CAP TANT POLY 180UF 10V AXIAL datasheet.pdf