3M 1410-P-17-00-1.00
1410-P-17-00-1.00 picture photo
Mfg. Part Number
1410-P-17-00-1.00
Manufacturer
Product Category
Pluggable Cables
Brief Description
CABLE TWINAX/FLAT/SFP+ 30AWG/1M
Datasheet Download
1410-P-17-00-1.00.pdf
Availability of 1410-P-17-00-1.00
QUANTITY
1410-P-17-00-1.00 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1410-P-17-00-1.00
Internal Part NumberEIS-1410-P-17-00-1.00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents3M System Integrator Program Case Study
Product Training ModulesTwin Axial Cable Assembly for PCI Express Extended Card Applications
Featured ProductTwin Axial Cables
PCN Design/Specification1410 Series Resin 05/jun/2014
Standard Package30
Category Cable Assemblies
FamilyPluggable Cables
Series-
Cable ConnectorsSFP+
Number of Positions20
Connector TypePlug to Plug
GenderMale to Male
Fastening TypeLatch Lock, Push-Pull
FeaturesPassive, Pull Tab
Cable TypeFlat, Twin Axial
UsageExternal
Length3.28' (1.00m)
ColorBlack
ShieldingShielded
Wire Gauge30 AWG
Current - Max/Contact-
Frequency - Max-
Operating Temperature-20°C ~ 80°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1410-P-17-00-1.00
Related Links1410-P-1, 1410-P-17-00-1.00 Datasheet, 3M Distributor
1410-P-17-00-1.00 Details Description
Related parts for 1410-P-17-00-1.00
FAN AXIAL 60X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
RES 2.7M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REDRIVER I2C 1CH 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES METAL OX 2W 360 OHM 5% AXL datasheet.pdf
CONN CAP FOR C90 PLUG SIZE 10SL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 17POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 20% 2910 datasheet.pdf