Hammond Manufacturing 1418N4ALM12
1418N4ALM12 picture photo
Mfg. Part Number
1418N4ALM12
Manufacturer
Product Category
Boxes
Brief Description
BOX ALUMINUM NAT 36"L X 30"W
Datasheet Download
1418N4ALM12.pdf
Availability of 1418N4ALM12
QUANTITY
1418N4ALM12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1418N4ALM12
Internal Part NumberEIS-1418N4ALM12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCustomize Your Enclosure
3D Model1418N4ALM12.stp1418N4ALM12.dxf
Standard Package1
Category Boxes, Enclosures, Racks
FamilyBoxes
Series1418
Container TypeBox with Mounting Flange
Size / Dimension36.000" L x 30.000" W (914.40mm x 762.00mm)
Height12.000" (304.80mm)
Area (L x W)1080" (6968cm)
DesignHinged Door, Lid
MaterialMetal, Aluminum
ColorNatural
Thickness0.100" (2.54mm)
FeaturesInterior Panels
RatingsIP66, JIC EGP-1-1967, NEMA 4,12,13
Material Flammability Rating-
Shipping InfoShipped from Digi-Key
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1418N4ALM12
Related Links1418N, 1418N4ALM12 Datasheet, Hammond Manufacturing Distributor
1418N4ALM12 Details Description
Related parts for 1418N4ALM12
FUSE GLASS 12A 32VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES .025 OHM 1% 5W AXIAL WW datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 9-18VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONN TERM BLK CARD EDGE 10POS datasheet.pdf
IC SWITCH POWER MANAGER 20-QFN datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 600A CHASSIS datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 6SKT SLD CUP datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf