| Internal Part Number | EIS-1418N4T10 | |
| Featured Product | Customize Your Enclosure | |
| 3D Model | 1418N4T10.stp1418N4T10.dxf | |
| Size / Dimension | 60.000" L x 36.000" W (1524.00mm x 914.40mm) | |
| Height | 10.000" (254.00mm) | |
| Area (L x W) | 2160" (1.394m) | |
| Design | Hinged Door, Lid | |
| Material | Metal, Steel | |
| Color | Gray | |
| Thickness | 14 Gauge | |
| Features | Interior Panels | |
| Ratings | IP66, NEMA 3R,4,12,13, UL-508 | |
| Material Flammability Rating | - | |
| Shipping Info | Drop shipped from the Manufacturer's Warehouse | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | 1418N4T10 | |
| Related Links | 1418, 1418N4T10 Datasheet, Hammond Manufacturing Distributor | |
 | 322927 | CONN RING 16-22 AWG #2 SOLIS | datasheet.pdf | |
 | IRF450 | MOSFET N-CH 500V 12A TO-3-3 | datasheet.pdf | |