Switchcraft Inc. 14282-20PG-300
14282-20PG-300 picture photo
Mfg. Part Number
14282-20PG-300
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 20POS PNL MNT PIN
Datasheet Download
14282-20PG-300.pdf
Availability of 14282-20PG-300
QUANTITY
14282-20PG-300 Order Process
Ship out your order
Specifications of 14282-20PG-300
Internal Part NumberEIS-14282-20PG-300
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMaxi-Con-X®
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions20
Shell Size - Insert-
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationKeyed
Ingress ProtectionWeathertight
Shell Material, FinishNylon
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated600V
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)14282-20PG-300
Related Links14282-2, 14282-20PG-300 Datasheet, Switchcraft Inc. Distributor
14282-20PG-300 Details Description
Related parts for 14282-20PG-300
IC TXRX RS232 5DVR/3REC 24DIP datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 2SMD GW datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 90POS 1MM datasheet.pdf
CAP CER 3900PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
IC GATE OR 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
IC OVP/OCP PROTECTION CTLR 8TSOT datasheet.pdf
IC CPLD 320MC 20NS 256SBGA datasheet.pdf
RES 1.43M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 100V 5W SMBG datasheet.pdf
RES SMD 23.7K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.2X2.5MM 1.8V datasheet.pdf
FUSE ZCASE MEGA 32V 40A 480 PC datasheet.pdf