Switchcraft Inc. 14291-18PG-300
14291-18PG-300 picture photo
Mfg. Part Number
14291-18PG-300
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 18POS PNL MNT PIN
Datasheet Download
14291-18PG-300.pdf
Availability of 14291-18PG-300
QUANTITY
14291-18PG-300 Order Process
Ship out your order
Specifications of 14291-18PG-300
Internal Part NumberEIS-14291-18PG-300
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMaxi-Con-X®
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions18
Shell Size - Insert-
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Bulkhead - Front Side Nut, Flange
TerminationSolder
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationKeyed
Ingress ProtectionWeathertight
Shell Material, FinishNylon
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated600V
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)14291-18PG-300
Related Links14291-1, 14291-18PG-300 Datasheet, Switchcraft Inc. Distributor
14291-18PG-300 Details Description
Related parts for 14291-18PG-300
LED XLAMP WARM WHITE 2SMD datasheet.pdf
LED RED DIFF 7.1X2.4MM RECT T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 66POS SKT datasheet.pdf