Switchcraft Inc. 14292-18SG-300
14292-18SG-300 picture photo
Mfg. Part Number
14292-18SG-300
Brief Description
CONN RCPT 18POS PNL MNT SKT
Datasheet Download
14292-18SG-300.pdf
Availability of 14292-18SG-300
QUANTITY
14292-18SG-300 Order Process
Ship out your order
Specifications of 14292-18SG-300
Internal Part NumberEIS-14292-18SG-300
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions18
Current Rating-
Voltage - Rated600V
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)14292-18SG-300
Related Links14292-1, 14292-18SG-300 Datasheet, Switchcraft Inc. Distributor
14292-18SG-300 Details Description
Related parts for 14292-18SG-300
RES ARRAY 2 RES 270K OHM 0606 datasheet.pdf
LED RED CLEAR 2SMD REV datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 16 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN PLUG 1POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES 115 OHM 1W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 3.97K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 2.15K OHM 0.6W 3017 datasheet.pdf