Aries Electronics, Inc. 145-PGM15023-10
145-PGM15023-10 picture photo
Mfg. Part Number
145-PGM15023-10
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN SOCKET PGA GOLD
Datasheet Download
145-PGM15023-10.pdf
Availability of 145-PGM15023-10
QUANTITY
145-PGM15023-10 Order Process
Ship out your order
Specifications of 145-PGM15023-10
Internal Part NumberEIS-145-PGM15023-10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
SeriesPGM
PackagingBulk
TypePGA
Number of Positions or Pins (Grid)-
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating10µin (0.25µm)
Contact Material - MatingBeryllium Copper
Mounting TypeThrough Hole
Features-
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostTin
Contact Finish Thickness - Post200µin (5.08µm)
Contact Material - PostBrass
Housing MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Termination Post Length0.165" (4.19mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating3A
Contact Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)145-PGM15023-10
Related Links145-PGM, 145-PGM15023-10 Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
145-PGM15023-10 Details Description
Related parts for 145-PGM15023-10
RES 50 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 215 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT 5A ROLLR LEVER datasheet.pdf
IC D-TYPE LATCH SGL 3-ST 20SSOP datasheet.pdf
PTC RESETTABLE 16V 4A RADIAL datasheet.pdf
HEADER 2POS VERT W/LOCK datasheet.pdf
IC CURRENT SHUNT MONITOR 10SON datasheet.pdf
OSC XO 10.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf