| Internal Part Number | EIS-1451-100G-T | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Lead free / RoHS Compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 120 | |
| Category | Sensors, Transducers | |
| Family | Pressure Sensors, Transducers | |
| Series | - | |
| Pressure Type | Vented Gauge | |
| Operating Pressure | 100 PSI (689.48 kPa) | |
| Output Type | Wheatstone Bridge | |
| Output | 0 mV ~ 60 mV (3V) | |
| Accuracy | ±0.25% | |
| Voltage - Supply | 3 V ~ 12 V | |
| Port Size | Male - 0.09" (2.29mm) Tube | |
| Port Style | Barbless | |
| Features | - | |
| Termination Style | PCB | |
| Maximum Pressure | 300 PSI (2068.43 kPa) | |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C | |