Hammond Manufacturing 1455CPLRED-10
1455CPLRED-10 picture photo
Mfg. Part Number
1455CPLRED-10
Manufacturer
Product Category
Box Components
Brief Description
BEZEL SOLID PLASTIC RED 10/PACK
Datasheet Download
1455CPLRED-10.pdf
Availability of 1455CPLRED-10
QUANTITY
1455CPLRED-10 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1455CPLRED-10
Internal Part NumberEIS-1455CPLRED-10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCustomize Your Enclosure
Standard Package1
Category Boxes, Enclosures, Racks
FamilyBox Components
Series1455
TypeBezel
Features-
For Use With/Related Products1455C Series
Size / Dimension2.249" L x 1.029" W x 0.354" H (57.12mm x 26.14mm x 8.99mm)
ColorRed
MaterialPlastic, ABS
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1455CPLRED-10
Related Links1455CP, 1455CPLRED-10 Datasheet, Hammond Manufacturing Distributor
1455CPLRED-10 Details Description
Related parts for 1455CPLRED-10
FUSE CERAMIC 4A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
RES SMD 42.2KOHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC TRGISTERED TRANSCVR 56SSOP datasheet.pdf
OSC MEMS 30.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES 56.2 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
FUSE HOLDER 58V 60A IN LINE datasheet.pdf
DSUB 9 F PCB STR G F225 SS datasheet.pdf
Crystal 40.0000MHz 10ppm 10pF 50 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf