Hammond Manufacturing 1455J1201BU
1455J1201BU picture photo
Mfg. Part Number
1455J1201BU
Manufacturer
Product Category
Boxes
Brief Description
BOX ALUM BLUE 4.72"L X 3.07"W
Datasheet Download
1455J1201BU.pdf
Availability of 1455J1201BU
QUANTITY
1455J1201BU Order Process
Ship out your order
Specifications of 1455J1201BU
Internal Part NumberEIS-1455J1201BU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductCustomize Your Enclosure
3D Model1455J1201.dwg1455J1201.(igs,stp)
Standard Package1
Category Boxes, Enclosures, Racks
FamilyBoxes
Series1455
Container TypeBox
Size / Dimension4.724" L x 3.071" W (119.99mm x 78.00mm)
Height1.063" (27.00mm)
Area (L x W)14.5" (94cm)
DesignEnd Panel(s)
MaterialMetal, Aluminum
ColorBlue
Thickness0.060" (1.52mm)
FeaturesCard Guides
Ratings-
Material Flammability Rating-
Shipping InfoShipped from Digi-Key
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1455J1201BU
Related Links1455J, 1455J1201BU Datasheet, Hammond Manufacturing Distributor
1455J1201BU Details Description
Related parts for 1455J1201BU
IC 3-8 LINE DECODER/DEMUX 16SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 33.3VWM 53.9VC AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom Entry 16 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
FAN BLOWER 120X32MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
FERRITE CORE E 2.3UH N87 datasheet.pdf
BLZP 5.08/19/90LR SN BK BX datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.5A 8LFCSP datasheet.pdf
RES SMD 1.5 OHM 5% 1W 2615 datasheet.pdf
MICRO 25C P 6" WHT JACKS datasheet.pdf
DRAG PLATE datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
330UF 400V 35X35MM 105C 5000H datasheet.pdf