| Internal Part Number | EIS-1456WL1WHBU | |
| Lead Free Status / RoHS Status | ||
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | ||
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Featured Product | Customize Your Enclosure | |
| 3D Model | 1456WL1.dwg1456WL1.(igs,stp) | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Boxes, Enclosures, Racks | |
| Family | Boxes | |
| Series | 1456 | |
| Container Type | Console | |
| Size / Dimension | 20.260" L x 11.610" W (514.60mm x 294.89mm) | |
| Height | 3.670" (93.22mm) | |
| Area (L x W) | 235" (1516cm) | |
| Design | Slanted Top | |
| Material | Metal, Aluminum | |
| Color | Blue, White | |
| Thickness | 0.081" (2.06mm) | |
| Features | Slope, 10° | |
| Ratings | - | |
| Material Flammability Rating | - | |
| Shipping Info | Shipped from Digi-Key | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | 1456WL1WHBU | |
| Related Links | 1456W, 1456WL1WHBU Datasheet, Hammond Manufacturing Distributor | |