Pulse Electronics Corporation 14A-56-12B12
14A-56-12B12 picture photo
Mfg. Part Number
14A-56-12B12
Brief Description
XFRMR LAMINATED 56VA THRU HOLE
Datasheet Download
14A-56-12B12.pdf
Availability of 14A-56-12B12
QUANTITY
14A-56-12B12 Order Process
Ship out your order
Specifications of 14A-56-12B12
Internal Part NumberEIS-14A-56-12B12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package6
TypeLaminated Core
Voltage - Primary115V, 230V
Voltage - Secondary (Full Load)Parallel 6.3V, Series 12.6V
Current - Output (Max)Parallel 8.8A, Series 4.4A
Center TapNo
Power - Max56 VA
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / Dimension76.20mm L x 63.50mm W
Height - Seated (Max)46.02mm
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)14A-56-12B12
Related Links14A-56, 14A-56-12B12 Datasheet, Pulse Electronics Corporation Distributor
14A-56-12B12 Details Description
Related parts for 14A-56-12B12
IC DRIVER MOSFET 1.5A DUAL 8DIP datasheet.pdf
IC AMP VIDEO TRIPLE 3.3V 10-MSOP datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25.4MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 16-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
RES CAP BLEEDER 2.5K OHM 5% 10W datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X10.5MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONDUCTOR ANVIL datasheet.pdf
PLAST MAGAZINE CMS-P1-PLOTTER datasheet.pdf
RES 681K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf