JST Sales America Inc. 14FMN-BMTTR-A-TB
14FMN-BMTTR-A-TB picture photo
Mfg. Part Number
14FMN-BMTTR-A-TB
Brief Description
CONN FFC VERT 14POS 1.00MM SMD
Datasheet Download
14FMN-BMTTR-A-TB.pdf
Availability of 14FMN-BMTTR-A-TB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
14FMN-BMTTR-A-TB Order Process
Ship out your order
Specifications of 14FMN-BMTTR-A-TB
Internal Part NumberEIS-14FMN-BMTTR-A-TB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Flat Flex TypeFFC
Mounting TypeSurface Mount
Connector/Contact TypeContacts, Vertical, 1 Sided
Number of Positions14
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.201" (5.10mm)
FeaturesLow Insertion Force (LIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)14FMN-BMTTR-A-TB
Related Links14FMN-BM, 14FMN-BMTTR-A-TB Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
14FMN-BMTTR-A-TB Details Description
Related parts for 14FMN-BMTTR-A-TB
RES SMD 10.2 OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.125DIA SILVER datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS TYPE B VERT datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 10.5K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR RESET 4.3V 6TDFN datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 130MA 4.5 OHM datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR DF1B ACCESSORY datasheet.pdf
RES SMD 453 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS datasheet.pdf