JST Sales America Inc. 14FMN-SMT-A-TF
14FMN-SMT-A-TF picture photo
Mfg. Part Number
14FMN-SMT-A-TF
Brief Description
CONN FFC TOP 14POS 1.00MM R/A
Datasheet Download
14FMN-SMT-A-TF.pdf
Availability of 14FMN-SMT-A-TF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
14FMN-SMT-A-TF Order Process
Ship out your order
Specifications of 14FMN-SMT-A-TF
Internal Part NumberEIS-14FMN-SMT-A-TF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Flat Flex TypeFFC
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Connector/Contact TypeContacts, Top
Number of Positions14
Pitch0.039" (1.00mm)
TerminationSolder
FFC, FCB Thickness0.30mm
Height Above Board0.118" (3.00mm)
FeaturesLow Insertion Force (LIF)
Voltage Rating50V
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating0.5A
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)14FMN-SMT-A-TF
Related Links14FMN-S, 14FMN-SMT-A-TF Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
14FMN-SMT-A-TF Details Description
Related parts for 14FMN-SMT-A-TF
TERM RING NYL 12-10AWG 3/8 datasheet.pdf
RES SMD 174 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 44POS .100" DUAL TIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 142K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 130 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC DRVR/RCVR RS232 5V 14SOIC datasheet.pdf
BOX BRKR S STEEL GRY 9"LX24.12"W datasheet.pdf