Grayhill, Inc. 14SP-L1-03-W
14SP-L1-03-W picture photo
Mfg. Part Number
14SP-L1-03-W
Manufacturer
Product Category
Pushbutton Switches
Brief Description
SWITCH PUSH SPST-NO .1A 30V
Datasheet Download
14SP-L1-03-W.pdf
Availability of 14SP-L1-03-W
QUANTITY
14SP-L1-03-W Order Process
Ship out your order
Specifications of 14SP-L1-03-W
Internal Part NumberEIS-14SP-L1-03-W
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured Product14 Series Surface-Mount Key Switches
Standard Package200
Category Switches
FamilyPushbutton Switches
Series14
PackagingTape & Reel (TR)
TypeStandard, Illuminated
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating100mA (DC)
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC30V
Actuator TypeRound, Button
Color - Actuator/CapClear
Illumination Type, ColorLED, White
Illumination Voltage (Nominal)2.85 VDC
Mounting TypeSurface Mount
Termination StyleSMD (SMT) Tab
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
FeaturesBoard Guide
Panel Cutout Dimensions-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mechanical Life100,000 Cycles
Electrical Life100,000 Cycles
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)14SP-L1-03-W
Related Links14SP-L, 14SP-L1-03-W Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
14SP-L1-03-W Details Description
Related parts for 14SP-L1-03-W
CONN EDGECARD 30POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC SERIALIZER LP 16-TQFN datasheet.pdf
LED SIDE VIEW WHITE SMD datasheet.pdf
CAP TANT 0.68UF 35V 20% 1507 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CAP NIOB OXID 100UF 20% 10V 2917 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 15A 125V datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100" datasheet.pdf
526FX2-N-SC (N-VIEW) datasheet.pdf
CAP CER 18PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf