Everlight Electronics Co Ltd 15-21-S2SC-H6D9K2L2A0A-2T8-AM
15-21-S2SC-H6D9K2L2A0A-2T8-AM picture photo
Mfg. Part Number
15-21-S2SC-H6D9K2L2A0A-2T8-AM
Brief Description
LED ORANGE CLEAR 1206 SMD
Datasheet Download
15-21-S2SC-H6D9K2L2A0A-2T8-AM.pdf
Availability of 15-21-S2SC-H6D9K2L2A0A-2T8-AM
QUANTITY
15-21-S2SC-H6D9K2L2A0A-2T8-AM Order Process
Ship out your order
Specifications of 15-21-S2SC-H6D9K2L2A0A-2T8-AM
Internal Part NumberEIS-15-21-S2SC-H6D9K2L2A0A-2T8-AM
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
PackagingTape & Reel (TR)
ColorOrange
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating13.5mcd
Lens Style/SizeRectangle with Flat Top
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.85V
Current - Test2mA
Viewing Angle130°
Mounting TypeSurface Mount
Wavelength - Dominant607nm
Wavelength - Peak611nm
Features-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension3.20mm L x 1.50mm W
Height (Max)1.00mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)15-21-S2SC-H6D9K2L2A0A-2T8-AM
15-21-S2SC-H6D9K2L2A0A-2T8-AM Details Description
Related parts for 15-21-S2SC-H6D9K2L2A0A-2T8-AM
CAP TANT 10UF 10V 20% 1206 datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 95.3OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC MPU I.MX31 532MHZ 457MAPBGA datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWY .100 6POS R/A datasheet.pdf
CONN F PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
IC CPLD 600MC 5.1NS 132CSBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 22POS GOLD datasheet.pdf