Everlight Electronics Co Ltd 15-21UBC/C430/TR8
15-21UBC/C430/TR8 picture photo
Mfg. Part Number
15-21UBC/C430/TR8
Brief Description
LED BLUE CLEAR 1206 SMD
Datasheet Download
15-21UBC/C430/TR8.pdf
Availability of 15-21UBC/C430/TR8
QUANTITY
15-21UBC/C430/TR8 Order Process
Ship out your order
Specifications of 15-21UBC/C430/TR8
Internal Part NumberEIS-15-21UBC/C430/TR8
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherMSL Update 01/Jul/2014
PackagingTape & Reel (TR)
ColorBlue
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating18mcd
Lens Style/SizeRectangle with Flat Top
Voltage - Forward (Vf) (Typ)3.8V
Current - Test20mA
Viewing Angle130°
Mounting TypeSurface Mount
Wavelength - Dominant466nm
Wavelength - Peak428nm
Features-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension3.20mm L x 1.50mm W
Height (Max)1.00mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)15-21UBC/C430/TR8
Related Links15-21UBC, 15-21UBC/C430/TR8 Datasheet, Everlight Electronics Co Ltd Distributor
15-21UBC/C430/TR8 Details Description
Related parts for 15-21UBC/C430/TR8
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V datasheet.pdf
RES SMD 182 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf