Aries Electronics, Inc. 15-7XXXX-10
15-7XXXX-10 picture photo
Mfg. Part Number
15-7XXXX-10
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN SOCKET SIP 15POS TIN
Datasheet Download
15-7XXXX-10.pdf
Availability of 15-7XXXX-10
QUANTITY
15-7XXXX-10 Order Process
Ship out your order
Specifications of 15-7XXXX-10
Internal Part NumberEIS-15-7XXXX-10
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
Series700 Elevator Strip-Line™
PackagingBulk
TypeSIP
Number of Positions or Pins (Grid)15 (1 x 15)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingTin
Contact Finish Thickness - Mating200µin (5.08µm)
Contact Material - MatingPhosphor Bronze
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesElevated
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostTin
Contact Finish Thickness - Post200µin (5.08µm)
Contact Material - PostPhosphor Bronze
Housing MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Termination Post Length0.150" (3.81mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1.5A
Contact Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)15-7XXXX-10
Related Links15-7X, 15-7XXXX-10 Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
15-7XXXX-10 Details Description
Related parts for 15-7XXXX-10
DIODE ARRAY SCHOTTKY 150V TO247 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 4POS SKT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 4.75 OHM 1% 20W datasheet.pdf
RES 16.2K OHM 1% RADIAL datasheet.pdf