Preci-Dip 150-V3-308-00-106161
150-V3-308-00-106161 picture photo
Mfg. Part Number
150-V3-308-00-106161
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Specialty Pin
Brief Description
DIL SURFACE MOUNT 2.54MM
Datasheet Download
150-V3-308-00-106161.pdf
Availability of 150-V3-308-00-106161
QUANTITY
150-V3-308-00-106161 Order Process
Ship out your order
Specifications of 150-V3-308-00-106161
Internal Part NumberEIS-150-V3-308-00-106161
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package477
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Specialty Pin
Series150
PackagingBulk
Connector TypeDIP, DIL - Header
Contact TypeMale Pin
Number of Positions8
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.300" (7.62mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness29.5µin (0.75µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)150-V3-308-00-106161
Related Links150-V3-308, 150-V3-308-00-106161 Datasheet, Preci-Dip Distributor
150-V3-308-00-106161 Details Description
Related parts for 150-V3-308-00-106161
CONN HEADER 12POS VERT .250 AU datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS .100 STR 30AU datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES 2.21 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SC 3.81/10/135F 3.2SN GN BX datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 1.5A 90 MOHM SMD datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.5X2.0MM datasheet.pdf
CAP FILM 9.1NF 10% 630VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 12NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf