Cornell Dubilier Electronics 150106K100YF
150106K100YF picture photo
Mfg. Part Number
150106K100YF
Brief Description
CAP FILM 10UF 10% 100VDC AXIAL
Datasheet Download
150106K100YF.pdf
Availability of 150106K100YF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
150106K100YF Order Process
Ship out your order
Specifications of 150106K100YF
Internal Part NumberEIS-150106K100YF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 15/Nov/2013
Standard Package10
PackagingBulk
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.807" Dia x 1.299" L (20.50mm x 33.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)150106K100YF
Related Links150106, 150106K100YF Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
150106K100YF Details Description
Related parts for 150106K100YF
LABEL S LAM DM PAPER WH .90X.25" datasheet.pdf
DIODE MODULE 100V 40A D-55 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 20MHZ RRO 8SON datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 2.93V VTH 8-SOIC datasheet.pdf
IC DRIVER MOSF SYNC BUCK 16-QFN datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 20"L X 20"W datasheet.pdf
RES 432 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
IE-MINIFIBERLINX-II MODULE, TP-T datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf