Cornell Dubilier Electronics 150153K400BB
150153K400BB picture photo
Mfg. Part Number
150153K400BB
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.015UF 400VDC AXIAL
Datasheet Download
150153K400BB.pdf
Availability of 150153K400BB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
150153K400BB Order Process
Ship out your order
Specifications of 150153K400BB
Internal Part NumberEIS-150153K400BB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 15/Nov/2013
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series150
PackagingBulk
Capacitance0.015µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.236" Dia x 0.650" L (6.00mm x 16.50mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationWire Leads
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)150153K400BB
Related Links150153, 150153K400BB Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
150153K400BB Details Description
Related parts for 150153K400BB
FUSE CERAMIC 20A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 20POS TIN datasheet.pdf
RES SMD 1.33K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.4V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
THUMB SCREW KNOB 6-32 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 2KV NP0 1812 datasheet.pdf
BALUN 2.4GHZ WIFI/BLUETOOTH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf