Cornell Dubilier Electronics 150183K400BB
150183K400BB picture photo
Mfg. Part Number
150183K400BB
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.018UF 400VDC AXIAL
Datasheet Download
150183K400BB.pdf
Availability of 150183K400BB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
150183K400BB Order Process
Ship out your order
Specifications of 150183K400BB
Internal Part NumberEIS-150183K400BB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 15/Nov/2013
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series150
PackagingBulk
Capacitance0.018µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.236" Dia x 0.650" L (6.00mm x 16.50mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationWire Leads
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)150183K400BB
Related Links150183, 150183K400BB Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
150183K400BB Details Description
Related parts for 150183K400BB
IC 9-BIT GEN/CHKER 14SO datasheet.pdf
CONN COAX JACK STR 50 OHM SMD datasheet.pdf
FUSE LINK 500V GL NH 32A SIZE1 datasheet.pdf
RES SMD 2.05K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf
CONN POWER ENTRY 3 POLE 20A 125V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 43POS SKT datasheet.pdf
POT 5K OHM 1/5W CARBON LINEAR datasheet.pdf
IC FPGA 196 I/O 356BGA datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 2.1PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 15V 30W datasheet.pdf