Cornell Dubilier Electronics 150184J63BB
150184J63BB picture photo
Mfg. Part Number
150184J63BB
Brief Description
CAP FILM 0.18UF 5% 63VDC AXIAL
Datasheet Download
150184J63BB.pdf
Availability of 150184J63BB
QUANTITY
150184J63BB Order Process
Ship out your order
Specifications of 150184J63BB
Internal Part NumberEIS-150184J63BB
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance0.18µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.236" Dia x 0.650" L (6.00mm x 16.50mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationPC Pins
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)150184J63BB
Related Links15018, 150184J63BB Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
150184J63BB Details Description
Related parts for 150184J63BB
FILTER RFI COMPACT HI FREQ 15A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
INSULATOR PVC BLACK 5" datasheet.pdf
RND SPACER 0.091" NYLON 15.11MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 215MHZ RRO TSOT23-6 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
DIE SET FOR M/5 FRAME datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 380MA 1.21 OHM datasheet.pdf