3M 150206-2000-RB-WB
150206-2000-RB-WB picture photo
Mfg. Part Number
150206-2000-RB-WB
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 6 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount
Datasheet Download
150206-2000-RB-WB.pdf
Availability of 150206-2000-RB-WB
QUANTITY
150206-2000-RB-WB Order Process
Ship out your order
Specifications of 150206-2000-RB-WB
Internal Part NumberEIS-150206-2000-RB-WB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/Specification1502/1532 Series Insulator 3/Jun/2010
Standard Package800
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Series1502
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions6
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)150206-2000-RB-WB
Related Links150206-2, 150206-2000-RB-WB Datasheet, 3M Distributor
150206-2000-RB-WB Details Description
Related parts for 150206-2000-RB-WB
TRANS 2NPN PREBIAS 0.25W SOT363 datasheet.pdf
CAP CER 56PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
IC HOTSWITCH 10BIT BUS 24-QSOP datasheet.pdf
BOX PLASTIC GRAY 7.87"L X 4.72"W datasheet.pdf
IC TRANSLATING TXRX 8XSON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 2MM SMD datasheet.pdf
IC FPGA 840 I/O 1932FBGA datasheet.pdf
FIXED IND 620NH 210MA 2.2 OHM datasheet.pdf