3M 150208-2000-TH-WB
150208-2000-TH-WB picture photo
Mfg. Part Number
150208-2000-TH-WB
Brief Description
Connector Receptacle 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount
Datasheet Download
150208-2000-TH-WB.pdf
Availability of 150208-2000-TH-WB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
150208-2000-TH-WB Order Process
Ship out your order
Specifications of 150208-2000-TH-WB
Internal Part NumberEIS-150208-2000-TH-WB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOL150, 153 Series 01/Oct/2012
PCN Design/Specification1502/1532 Series Insulator 3/Jun/2010
Standard Package650
Series1502
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions8
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)150208-2000-TH-WB
Related Links150208-2, 150208-2000-TH-WB Datasheet, 3M Distributor
150208-2000-TH-WB Details Description
Related parts for 150208-2000-TH-WB
CONN SOCKET PLCC 52POS TIN-LEAD datasheet.pdf
RES 560 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 22POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 200W datasheet.pdf
RES 76.8K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.1MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
Connector Socket 32 Position 0.039" (1.00mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf
12000UF 25V 25,4X35 datasheet.pdf