3M 150208-2000-TH
150208-2000-TH picture photo
Mfg. Part Number
150208-2000-TH
Brief Description
Connector Receptacle 8 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount
Datasheet Download
150208-2000-TH.pdf
Availability of 150208-2000-TH
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
150208-2000-TH Order Process
Ship out your order
Specifications of 150208-2000-TH
Internal Part NumberEIS-150208-2000-TH
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package476
Series1502
PackagingTray
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions8
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)150208-2000-TH
Related Links150208-, 150208-2000-TH Datasheet, 3M Distributor
150208-2000-TH Details Description
Related parts for 150208-2000-TH
IC VREF SHUNT 10V TO92-3 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 10A 240VAC 50VDC datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER DUAL 4X1 18DIP datasheet.pdf
PATCHCORD DUAL 3COND BLUE 9FT datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 50W 5% TO220 datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER SER 64HQFP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FIXED IND 150NH 3.05A 30 MOHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 453K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf