Cornell Dubilier Electronics 150224K63BB
150224K63BB picture photo
Mfg. Part Number
150224K63BB
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.22UF 10% 63VDC AXIAL
Datasheet Download
150224K63BB.pdf
Availability of 150224K63BB
QUANTITY
150224K63BB Order Process
Ship out your order
Specifications of 150224K63BB
Internal Part NumberEIS-150224K63BB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 15/Nov/2013
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series150
PackagingBulk
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.236" Dia x 0.650" L (6.00mm x 16.50mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationWire Leads
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)150224K63BB
Related Links15022, 150224K63BB Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
150224K63BB Details Description
Related parts for 150224K63BB
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.15A SC70-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
SHRINK SLEEVE YELLOW datasheet.pdf
LED ARRAY 500LM WARM WHITE datasheet.pdf
LED ASSY RA 3MM 3X1 G/Y/R WTRCLR datasheet.pdf
FILTER 3-PHASE 3-WIRE TERM 36A datasheet.pdf
CAP 22 UF 20% 10 V datasheet.pdf