NMB Technologies Corp. 15025PA-48Q-AT-C1
15025PA-48Q-AT-C1 picture photo
Mfg. Part Number
15025PA-48Q-AT-C1
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 172X25.4MM 48VDC WIRE
Datasheet Download
15025PA-48Q-AT-C1.pdf
Availability of 15025PA-48Q-AT-C1
QUANTITY
15025PA-48Q-AT-C1 Order Process
Ship out your order
Specifications of 15025PA-48Q-AT-C1
Internal Part NumberEIS-15025PA-48Q-AT-C1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
Series5910PL
Voltage - Rated48VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H x 25.4mm W
Air Flow290.0 CFM (8.21m³/min)
Static Pressure0.935 in H2O (233.0 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesSpeed Sensor (Tach)
Noise65.4 dB
Power (Watts)35.5W
RPM4100 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.740A
Voltage Range25 ~ 60VDC
Life Expectancy-
Material - FrameAluminum
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)15025PA-48Q-AT-C1
Related Links15025PA-, 15025PA-48Q-AT-C1 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
15025PA-48Q-AT-C1 Details Description
Related parts for 15025PA-48Q-AT-C1
RESISTOR KIT 100K-1M 1/8W datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 0.9A SOT23-3 datasheet.pdf
CAP CER 3.3PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator Analog, PWM Dimming 1A Lighting 8-SOIC datasheet.pdf
RES 8.06 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
SOUND OUTPUT UNIT FOR GV52/GV62 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 60A 80VDC datasheet.pdf