3M 150260-5002-TH
150260-5002-TH picture photo
Mfg. Part Number
150260-5002-TH
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Brief Description
Connector Receptacle 60 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle
Datasheet Download
150260-5002-TH.pdf
Availability of 150260-5002-TH
QUANTITY
150260-5002-TH Order Process
Ship out your order
Specifications of 150260-5002-TH
Internal Part NumberEIS-150260-5002-TH
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package36
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Headers, Receptacles, Female Sockets
Series1502
PackagingTray
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions60
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.079" (2.00mm)
Number of Rows2
Row Spacing0.079" (2.00mm)
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
TerminationSolder
Fastening Type-
Features-
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness15µin (0.38µm)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)150260-5002-TH
Related Links150260-, 150260-5002-TH Datasheet, 3M Distributor
150260-5002-TH Details Description
Related parts for 150260-5002-TH
THERMISTOR NTC 100K OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 47.8VWM 100VC DO201 datasheet.pdf
RES 4.3M OHM 1/8W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 1A 3V datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT RCPT 32POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
PREMOFLEX 0 5 JMPR 305LGT datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf