Cornell Dubilier Electronics 150334J250FC
150334J250FC picture photo
Mfg. Part Number
150334J250FC
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.33UF 5% 250VDC AXIAL
Datasheet Download
150334J250FC.pdf
Availability of 150334J250FC
QUANTITY
150334J250FC Order Process
Ship out your order
Specifications of 150334J250FC
Internal Part NumberEIS-150334J250FC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series150
PackagingBulk
Capacitance0.33µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.335" Dia x 0.807" L (8.50mm x 20.50mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationWire Leads
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)150334J250FC
Related Links150334, 150334J250FC Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
150334J250FC Details Description
Related parts for 150334J250FC
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 8.06K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 44MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 2 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 225DEG 5MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 12VA THRU HOLE datasheet.pdf
SPRING,COMPRESSION datasheet.pdf
CAP FILM 33NF 20% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.33UF 50V X7R 1812 datasheet.pdf