Cornell Dubilier Electronics 150334J250FC
150334J250FC picture photo
Mfg. Part Number
150334J250FC
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.33UF 5% 250VDC AXIAL
Datasheet Download
150334J250FC.pdf
Availability of 150334J250FC
QUANTITY
150334J250FC Order Process
Ship out your order
Specifications of 150334J250FC
Internal Part NumberEIS-150334J250FC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series150
PackagingBulk
Capacitance0.33µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.335" Dia x 0.807" L (8.50mm x 20.50mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationWire Leads
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)150334J250FC
Related Links150334, 150334J250FC Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
150334J250FC Details Description
Related parts for 150334J250FC
AC/DC DESKTOP ADAPTER 5V 3W datasheet.pdf
RES SMD 133K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
Crystal 38.4000MHz 10ppm 8.5pF 40 Ohm -20°C - 75°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 6.7A 14 MOHM SMD datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 15POS T/H 0.100 GOLD datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
TVS DIODE 51VWM 82.4VC DO214AB datasheet.pdf
RES SMD 118K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 22POS PIN datasheet.pdf