Cornell Dubilier Electronics 150475J250XF
150475J250XF picture photo
Mfg. Part Number
150475J250XF
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 4.7UF 5% 250VDC AXIAL
Datasheet Download
150475J250XF.pdf
Availability of 150475J250XF
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
150475J250XF Order Process
Ship out your order
Specifications of 150475J250XF
Internal Part NumberEIS-150475J250XF
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 15/Nov/2013
Standard Package10
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series150
PackagingBulk
Capacitance4.7µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.728" Dia x 1.299" L (18.50mm x 33.00mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationWire Leads
Lead Spacing-
ApplicationsGeneral Purpose
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)150475J250XF
Related Links150475, 150475J250XF Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
150475J250XF Details Description
Related parts for 150475J250XF
FIXED IND 33UH 3.4A 48.7 MOHM datasheet.pdf
CABLE 4COND 20AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
SENSOR PRESS GAUGE 30" H2O 4SIP datasheet.pdf
CONN TERM FEMALE 22-24AWG GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT CPC 14POS SIZE 17 BLK datasheet.pdf
DSUB 50 M CRIMP NM G50 datasheet.pdf
CONN FPC VERT 5POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
RES 2.5M OHM 1/2W 0.25% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.05K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf