Cornell Dubilier Electronics 150563J400EB
150563J400EB picture photo
Mfg. Part Number
150563J400EB
Brief Description
CAP FILM 0.056UF 5% 400VDC AXIAL
Datasheet Download
150563J400EB.pdf
Availability of 150563J400EB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
150563J400EB Order Process
Ship out your order
Specifications of 150563J400EB
Internal Part NumberEIS-150563J400EB
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 15/Nov/2013
Standard Package100
PackagingBulk
Capacitance0.056µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.315" Dia x 0.650" L (8.00mm x 16.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)150563J400EB
Related Links150563, 150563J400EB Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
150563J400EB Details Description
Related parts for 150563J400EB
CONN RCPT 44POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RETRACTABLE REEL 32MM datasheet.pdf
FZ3 HIGREAD BOX CTRL 2-CAM.NPN datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP10T datasheet.pdf
RES 15 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 239MA 1.2 OHM TH datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
UV-SCE-1/8-2.0-9 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf